Leczenie uzależnień
Jeśli okazało się, że alkohol, narkotyki, hazard lub inne czynniki przejęły kontrolę nad Twoim życiem, niszczą Ciebie i Twoich bliskich, powodują straty: zdrowia, pracy, finansów, przyjaciół, to zapewne już wiesz, że jesteś uzależniony. Zdaję sobie sprawę, że emocje, jakie Ci teraz towarzyszą, mogą być bardzo trudne. Być może wątpisz, że leczenie w czymkolwiek pomoże, a wyjście z Twojego uzależnienia jest w ogóle realne. Wiedz, że jest to możliwe. Naprawdę możesz odbudować poczucie własnej wartości i stworzyć swoje życie na nowo, a ja mogę Ci w tym pomóc.
Pomagam wychodzić z uzależnień od substancji i zachowań (uzależnień behawioralnych). Posiadam doświadczenie w pracy z osobami o podwójnej diagnozie (u których współwystępują zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych) oraz z osobami uzależnionymi krzyżowo (jednocześnie od wielu substancji). Wspieram osoby uzależnione od alkoholu i substancji psychoaktywnych, Internetu, pornografii, gier hazardowych i innych czynników, które przejęły kontrolę nad zdrowiem i życiem moich pacjentów i ich bliskich.
Leczenie uzależnień obejmuje również pomoc rodzinom tj. psychoterapię współuzależnienia syndromu DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików) i Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych.
Współuzależnienie
Ze współuzależnieniem mamy do czynienia wtedy, kiedy rodzina i bliscy uzależnionego przystosowują się do sytuacji – życia z nim – w nieprawidłowy sposób. Szukają sposobu ograniczenia jego destrukcyjnych zachowań i w zasadzie przejmują kontrolę nad jego funkcjonowaniem. Jednocześnie ich własna kondycja zdecydowanie się pogarsza. Życie w rodzinie, która nie spełnia swoich funkcji, w ciągłym stresie, na huśtawce nastrojów, w niepewności i nieprzewidywalności togo, co się może wydarzyć, doprowadza do frustracji i cierpienia osób współuzależnionych, a często nawet do ostrych reakcji na stres oraz zaburzeń stresowych pourazowych, adaptacyjnych, kłopotów zdrowotnych oraz problemów z funkcjonowaniem w życiu zawodowym i społecznym. Osoby współuzależnione potrzebują pomocy terapeutycznej. Wspieram i pomagam również osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.
DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików
Syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików dotyka dzieci osób uzależnionych od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, które w dzieciństwie wykształciły w sobie szkodliwe schematy zachowań oraz przekonania na swój temat i w dorosłym życiu korzystają z nich, ograniczając sobie prawo do realizacji własnych potrzeb i zdrowego funkcjonowania społecznego. Charakterystyczne dla syndromu DDA poczucie bycia: gorszym, nieważnym, niekompetentnym działa destrukcyjnie nawet po wielu latach i utrudnia nawiązywanie i utrzymywanie relacji, zadowolenie z pracy, osiągnięcie autonomii i szczęścia w życiu. Psychoterapia pomaga odkryć i zbudować własną tożsamość, stawiać granice i żyć w zgodzie ze sobą.