Psychoterapia - specjalistyczna metoda leczenia zaburzeń
Psychoterapia: pojęcie wywodzi się z dwóch greckich określeń: psyche (dusza) i therapein (leczyć). W potocznym ujęciu bywa traktowana jako pewien rodzaj rozmowy, przeprowadzanej przez życzliwie ustosunkowaną osobę, jako dawanie rad, wspieranie, pocieszanie, uspokajanie, podtrzymywanie na duchu tego, kto nie potrafi uporać się ze swoimi kłopotami, po to, by złagodzić jego trudności. Psychoterapia w szerszym rozumieniu to stosowanie metod psychologicznych, zwłaszcza opartych na regularnym kontakcie międzyludzkim, w celu pomocy osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami.
Aktualnie psychoterapia jest ujmowana jako specjalistyczna metoda leczenia zaburzeń psychicznych lub somatycznych stosująca środki psychologiczne by doprowadzić do zmiany osobowości lub zachowania pacjenta. W psychoterapii wykorzystywana jest wiedza teoretyczna i umiejętności psychoterapeuty w procesie niesienia pomocy głównie osobom z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami snu, nastroju, osobowości, zaburzeniami związanymi z substancjami, zaburzeniami kontroli impulsów itd. Jako zasadniczy cel psychoterapii traktuje się rozwój osobowości, zdrowie psychiczne oraz usuwanie chorobowych objawów pacjenta.
Psychoterapia uzależnień
Psychoterapia uzależnień: jest ukierunkowana na zmianę mechanizmów decydujących o patologicznym piciu alkoholu (przyjmowaniu narkotyków, korzystaniu z Internetu, hazardowaniem się, itd)., które stanowią przyczynę pozostałych problemów zdrowotnych. Zajmuje się przede wszystkim celami związanymi z utrzymaniem abstynencji, funkcjonowaniem psychospołecznym i zdrowiem psychicznym pacjenta. Jest nakierowana przede wszystkim na uzyskaniu zmian w tych obszarach funkcjonowania pacjenta, które są najbardziej związane ze specyfiką tego zaburzenia.
W Polsce w środowiskach związanych z leczeniem uzależnień i ich rodzinom zwrócono uwagę na odrębne problemy dorosłych dzieci alkoholików.
Psychoterapia DDA
Psychoterapia DDA - syndrom DDA to zespół problemów i zaburzeń wynikających z destrukcyjnych schematów osobistych powstałych w dzieciństwie w rodzinie alkoholowej które utrudniają adekwatny, bezpośredni kontakt z rzeczywistością i powodują psychologiczne zamknięcie się w traumatycznej przeszłości.